Podzimní zkoušky ohařů pod OMS Praha 9 - 10

V neděli 15. září jsem nastoupil na Podzimní zkoušky ohařů s NKO Xarou od Klapavce (Lízou). Tyto zkoušky pořádal Český pointer a setter klub ve spolupráci s OMS Praha 9 - 10. Na zkoušky pořádané OMS Prahy 9 - 10 jezdím už řadu let, ať už jako vůdce nebo jen  jako divák. Po vyřízení formalit se v útulné hospůdce U Sokolovny čekalo na zahájení zkoušek. Po nástupu, uvítání vůdců, rozlosování do skupin a veterinární kontrole přišel čas na odjezd do honiteb. Jako los jsem si vytáhnul číslo 6 a tak jsem v naší skupině startoval jako první. Na společném honě jsem bohužel přišel do zvěře dříve než stihla fena přijít na dobrý vítr a bažanty v řepce vystavit. To byla taky jediná šance, kdy byla viděna zvěř.  Po společném honě následovala část věnovaná aportům, kde Líza předvedla svůj um. Při všech disciplínách s aporty pracovala spolehlivě a ve 4kách. V jednu chvíli při vlečce s králíkem zmizela za horizontem a dlouho se nevracela, ale nakonec disciplínu dokončila bez problémů.  Podle rozhodčího, který vlečku táhl se fena na konci vlečky asi  na 20 vteřin zaposlouchala do povídající si skupinky lidí z nedaleké zahrady. Pravděpodobně tam byl někdo s podobným hlasem, který zná. Po aportovacích disciplínách přišlo na řadu samostatné hledání, kdy fena předvedla svuj klasický líný pohyb v poli, v němž není náznak přítomnosti zvěře. Tím si vysloužila trojky z hledání. Bohužel se do zvěře nedostal žádný pes ze skupiny, a tak nezbylo nic jiného, než přejet do jiných terénů. Po přejetí Líza předvedla, co v ní opravdu je a zhruba po 100 metrové stopě dopostupovala za bažantí slepicí, kterou následně na nějakých 6 metrů pevně vystavila a připravila mi tím loveckou příležitost. Tímto výkonem přesvědčila i rozhodčí o kvalitě nosu a brala další 4ky. Poslední disciplínou bylo přinášení střelené kachny z vody, což už bylo hračkou. Líza potvrdila svoje kvality a dokončila tyto podzimní zkoušky v I. ceně s 283 body na celkovém 4. místě. Na prvním a druhém místě se umístili Pointři a na třetím místě fena Maďarského ohaře krátkosrstého. Tímto jsem s Lízou splnil všechny chovné podmínky.