Pointr (English Pointer)

Pointr je laskavý a poslušný pes, s ušlechtilým charakterem. Miluje děti a ve společnosti rodiny je velice spokojený. Pointr je také velice často nazýván králem loveckých psů.

ANGLICKÝ NÁZEV:
English Pointer
PŮVOD:
Pointr byl vyšlechtěn v Anglii počátkem 18. století. Je jedním z nejstarších plemen ohařů, pocházejících pravděpodobně od starých španělských ohařů Perrodepuita (v překladu se užívá „sloupový pes"), dovezených do Anglie. Současného Pointra křížili údajně angličtí chovatelé psů s Foxhoundy a italskými ohaři. Pointr je po celém světě velice oblíbeným.
POPIS:
Pointr je plemenem loveckých přátelských psů. Často je dokonce nazýván králem loveckých psů. A vskutku, odlišuje se především mimořádně citlivými smysly, rychlým hledáním do blízka i daleka a okamžitou reakcí na zvířecí zápach:. Jakmile zvěř ucítí, hbitě a neuvěřitelně rychle vystřelí za ní, protažený od nosu až na koneček ocasu do jedné linie. Tímto způsobem útočí i na právě usednutého ptáka. Pointr je velmi elegantní, harmonicky stavěný a silný pes, s pružnou chůzí a hrdým držením těla. Hlava je suchá, s přiměřeně dlouhým čumákem. Oči má středně velké, kulaté, hnědého nebo světle hnědého zabarvení, s klidným a chytrým výrazem. Čenich nosu, víčka a pysky jsou stejně zbarvené nebo o něco tmavší. Uši má nasazené vysoko, zavěšené a přiléhající k hlavě, na koncích se zužují. Hrudník je široký, krk dlouhý. Kostra odpovídá pevným svalům. Ocas je jako živý a pružný proutek, je suchý a ladně prodlužuje linii zad.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 63 až 69 cm.
Fena má v kohoutku 61 až 66 cm.
VÁHA:
Pointr váží v rozmezí 20 až 30 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Pointr má krátkou, hladkou a lesklou srst. Zbarvení je jednobarevné, a to černé, kofeinové či plavé, nebo dvoubarevné, a to černě bílé, červeně bílé, žlutě bílé. U jednobarevných se dovolují bílé skvrny na čumáku, hrudníku, hrdle a na koncích tlap.
CHARAKTER:
Pointr je laskavý a poslušný pes, s ušlechtilým charakterem. Miluje děti a ve společnosti rodiny je velice spokojený. Snadno a lehce se cvičí.
PÉČE:
Pointr vyžaduje hodně pohybu a delší a aktivní procházky. Srst je nutné čistit kartáčem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Pointr se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 2 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
POI.
ČÍSLO STANDARDU:
1/ 07.09.1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.06.1987